چهارشنبه ، ۶ مهر ۱۴۰۱
خانه / چندرسانه‌ای / مروری بر مطالب موسیقایی شبکه آفتاب ۲۶

مروری بر مطالب موسیقایی شبکه آفتاب ۲۶

نویسنده

در صفحات موسیقی شماره‌ی ۲۶ شبکه آفتاب به رابطه‌ی موسیقی و سفر پرداخته شده است. تورکنسرت‌های موسیقیدان‌ها که پدیده‌ای متداول در دنیای موسیقی است موضوع یکی دیگر از مطالب این بخش است و در مطلبی دیگر به فستیوال‌های معتبر تابستان امسال و تورکنسرت‌های گروه‌ها و هنرمندان معروف پرداخته شده. در طول زمان گروه‌هایی هم بوده‌اند که تورکنسرتشان به اجبار سال‌ها به درازا انجامیده. هنرمندانی که به دلایل مختلف مجبور به ترک کشورشان شده‌اند و سال‌ها در تبعید زیسته‌اند. در یکی دیگر از مطالب بخش موسیقی شبکه آفتاب سه نمونه از سه نسل از این هنرمندان را معرفی کرده‌ایم: سرگئی رخمانینف، موسیقیدان برجسته‌ی روس، که پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، وقتی پیشنهادی برای یک تور کنسرت در اسکاندیناوی به دستش رسید، به‌سرعت موافقت کرد و به‌همراه خانواده‌اش به فنلاند رفت و دیگر به کشورش باز نگشت و بقیه‌ی عمر را در اروپا و آمریکا زیست.

یکی دیگر گروه اینتی‌ایلیمانی که اعضایش درست در روز کودتای آگوستو پینوشه علیه سالوادور آلنده در سال ۱۹۷۳، در حال برگزاری سومین تورکنسرت خود در اروپا بودند که غافلگیرانه و از همان روز اجازه‌ی بازگشت به وطن نیافتند و در ایتالیا ساکن شدند و احتمالاً طولانی‌ترین تور موسیقی تاریخ را ادامه دادند. همچنین گروه سونگهای بلوز از مالی که در بهار سال ۲۰۱۲ و در پی قدرت گرفتن گروه‌های ستیزه‌جو و تندروی اسلامگرا در کشورشان دانستند وقت رفتن است.

در کنار همه ی اینها فهرستی شامل ۲۰ ترانه‌ی برتر موسیقی پاپ و راک آمده است که به‌نوعی به موضوع سفر پرداخته‌اند و مناسب شنیده شدن در راه هستند.

همچنین ببینید

مروری بر مطالب تجسمی شبکه آفتاب ۳۲

حسین والامنش در سال ۱۹۸۶ در اجرایی در شهر آدلاید نان می‌پزد و با زعفران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *